Adıyaman Tütünü Nasıl Kurutulur veya Nemlendirilir?

Adıyaman Tütünü Nasıl Kurutulur veya Nemlendirilir?

Adıyaman Tütünü Nasıl Kurutulur veya Nemlendirilir?

Bir tütünde en önemli faktör nem oranıdır. Çok kurumuş veya fazla nemli bir tütün size lezzetli bir içim sağlamayacaktır.

Peki nem oranını nasıl öğrenebilir?

Öncelikle bir parça tütünü elinize alıp sıkın. Tütün parçalanır veya ufalır ise çok kurudur. Tütün sıktığınızda aynı şekilde kalıyor ve eski haline gelmiyorsa çok nemlidir. Ama tütünü bıraktığınızda eski haline geliyor ise nem oranı yerindedir. Tüketilebilir.

Fazla Kuruyan Tütün Nasıl Nemlendirilir?

Eğer elinizdeki tütün çok fazla kuru ise tüketmeyiniz. Kuru tütünü sarmak çok zor olacaktır, zira sararken kırılacak ufalacaktır. Ayrıca kuru tütün çok sert içimde olur. Bu tat hoşunuza gitmeyecektir. Peki kuru tütün nasıl nemlenir? Kuruyan tütün bikaç farkı yolla nemlendirilebilir. En basit yöntemi ise tütünün içerisine bi kaç ağaç yaprağı veya bir meyva parçası atmaktır. Örnek olarak tütünün içerisine 4-5 asma yaprağı atarsanız bir müddet sonra tütün nemlenecektir. Veya parçalarına bölmüş olduğunuz elmayı da tütünün içerisine atabilirsiniz. Ek olarak elma tadı tütüne de geçecektir.

Nemli Tütün Nasıl Kurutulur?

Aşırı nemli tütünü makine ile sarmak zor olabilir. Ayrıyetten nemli tütün nefes vermez. Ek olarak içmek de zor olur.

Nemli tütünü kurutmak, kuru tütünü nemlendirmekten kolaydır. En basit şekilde bir gazete kağıdına tütünü sarın ve bikaç saat bekleyin. Elinizle tütünü sıkın, sıktığınız tütün eski haline geliyorsa tam kıvamındadır. Tütünü tüketebilirsiniz. Şunu unutmayın: Gazeteye sardığınız tütünü güneş ışığından uzak tutun. Çünkü tütünü kuruttuğunuz yer güneş ışığını görüyorsa veya tütün güneş gören bir yerde kurutulursa, tütün hemen bozulacaktır.

Adıyaman Tütünü Nasıl Kurutulur veya Nemlendirilir?